Poniżej omawiamy niektóre z tych najbardziejSprawdzone działania w profilaktyce chorób zbóż

Choroby zbóż są dużym problemem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Niektóre z nich, takie jak zaraza przez tiofanat metylowy w rzepaku oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się bardziej zaawansowane symptomy, albowiem wyłącznie w ten sposób możemy mieć szansę ochronić potencjał zbioru. Zastosowanie profilaktycznych rozwiązań wzmacniających odporność zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie może pomóc w zapobieganiu wielu problemom chorobowym.

Zabezpieczenie zboża przed chorobami - pewne działania profilaktyczne

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest nieraz znacznie bardziej skuteczne i ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub ewentualnie innego zboża należałoby się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy niektóre z tych najbardziej ważnych, które warto zaimplementować, by choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie stanowiły większego kłopotu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

fungicydy kontrola obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest istotne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem perfekcyjnych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma ściśle mówiąc gigantyczne znaczenie.

Zbytnio wysokie dawki i współczynniki żyzności azotu są w stanie wywoływać nadto grube, bujne drzewostany, jakie mogą mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, czy też inne typu fungicydy. Jest to zwłaszcza prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku oraz wybór produktów o większej wytrzymałości bądź też tolerancji na nadrzędne szkodniki i schorzenia, takie jak jęczmień choroba może wspomóc zminimalizować ryzyko znacznych strat. Pierwsza forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto także zwrócić uwagę na cieszący się coraz znacznie większą popularnością tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników doceniany jako wydajna forma ochrony.

Komentarze: 1


noavatar.png
Gralak 2019-11-26

Teraz prawie rok po ślubie przetrwali staruszkami nadzwyczajnej córki, tudzież po dwóch latach młodzika.


Copyright © 2019 3d-wizualizacje.pl